Çıtır Karnabahar Kızartması Tarifi

karnabahar yemekleri tarifi

[Toplam:10    Ortalama:3/5]
Mutfakların olmazsa olmazı haline gelen kızartmalar, her yaş grubu insanların tercih ettiği bir yemek çeşididir. Kızartılmış olan gıdanın tadı da oldukça güzeldir. Günün her öğününde yenebilen ve yapımı oldukça kolay olduğu için kurtarıcı niteliğinde görülen kızartmalar insanların beğenisini kazanmayı başarmıştır. Kızartmalar arasında en çok tercih edilen Çıtır Karnabahar Kızartması her evde severek yenilen bir yemek türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Sevilen bu yemek türünün tarifi ise şöyledir:

Malzemeler:
1 adet karnabahar
3 yumurta
Un
Galeta Unu
Pul biber
Tuz
Sıvı Yağ


 

Hazırlanışı:
Satın aldığımız karnabaharı parçalayarak işleme başlıyoruz. Parçalama işlemini rahat ve güzel bir şekilde temizlemek adına yapıyoruz. Karnabaharları güzelce yıkadıktan sonra tencere içine hazırlamış olduğumuz tuzlu suyun içine atıyoruz. Tenceremizin altını yakarak karnabaharlarımızın haşlanmasını sağlıyoruz. Karnabaharlar haşlandıktan sonra süzgeç yardımı ile süzgeçten suyu akıtılarak soğumaya bırakılır. Böylece yemeğimizin birinci işlemini tamamlamış oluyoruz.

Yemeğimizin ikinci işlemine geçtiğimiz de ise geniş bir kap alarak önce yumurtalarımızı içine kırıyoruz. Üzerine dilediğimiz kadar tuz ve pul biberlerimizi de ekleyerek karıştırıyoruz. Bu karışımı kenara alıyoruz. Daha sonra iki tane düz kap alarak birinin içine galeta ununu, diğerinin içine ise normal unu koyuyoruz. Hazırlamış olduğumuz bu üç tabak bizleri karnabaharları soslamamızda yardımcı olacaktır. Bir kızartma tenceresine sıvı yağı dökerek kızması için altını yakıyoruz.

Yağımız istediğimiz şekilde kızardığında haşlanmış olan karnabaharları önce una sonra yumurta karışımına ve en sonda galeta ununa bulayarak kızarma yapının içine atıyoruz. Önlü arkalı olarak kızarttığımız karnabaharları servis tabağına alıyoruz. İsteğe göre yoğurtla servis yapmanız önerilir.

Afiyet olsun.