Fırında Soslu Somon Balığı Tarifi

FIRINDA SOSLU SOMON BALIĞI TARİFİ

[Toplam:10    Ortalama:3.1/5]
İnsanların damak zevklerine göre tercihleri değişmektedir. Kimi insan daha çok kırmızı et tercih ederken kimi insanların ise beyaz eti daha çok tercih ettikleri görülür. beyaz et dendiğinde karşımıza balık ve tavuk türleri çıkmaktadır. farklı lezzetleri bir araya getirerek yemeği bir keyfe dönüştürmeyi düşünenler için ise Fırında Soslu Somon Balığı tarifi karşımıza çıkmaktadır. herkesin beğenerek yediği bu güzel tarif ise şöyledir:

Malzemeler:
1. 5 kg fleto somon balığı
2 adet patates
Domates sosu ve salça
Köri
Karabiber
Kimyon
Pulbiber
Kekik
3 diş sarımsak
Zeytinyağı


 

Hazırlanışı:
Yemeğimizi hazırlamaya sosumuzu hazırlayarak başlamamız gerekir. öncelikli olarak bir kap alarak içine sarımsakları doğrayalım, daha sonrasında üzerine karabiber, kimyon, pul biber, kekik baharatlarını katarak karıştıralım. Baharatlarımız fazla olduğu için çok fazla katmaya gereke yoktur. hepsinden yarım kaşık katmamız yeterli olacaktır. sonrasında elimizde bulunan domates sosunu salçayı ve zeytin yapını da katarak güzelce karıştıralım. Böylece sosumuz hazır hale gelecektir. Somonlarımızı geniş bir kaba alarak üzerine sosumuzu döküp karıştırmalısınız.

Bu karışımı buzdolabında en az üç saat bekleterek balı ile sosun birbirine geçmesini sağlamalısınız. Böylece balığınız daha lezzetli olacaktır. bekleme işlemi tamamlanmaya yakın patateslerimizi yuvarlak olarak kesiyoruz. Bekleme işlemi tamamlandıktan sonra yayvan bir tepsiye somonlar güzelce yerleştirilir ve aralara kesmiş olduğumuz patatesler sıralanır. Önceden ısıtılmış olan fırınınızda somonunuzun üzeri kızarıncaya kadar pişirmeniz yeterli olacaktır. pişirme süresi fırına göre değişkenlik göstermektedir.

Afiyet olsun.