İncir Reçeli Tarifi

[Toplam:4    Ortalama:4/5]
İncir reçeli, sanılanın aksine yapımı en kolay reçellerden biridir. İncir reçeli tarifimize başlamadan önce belirtmekte fayda var aşağıdaki reçel tarifimiz için taze incir/yeşil incir kullandık, incir reçeli yapmayı düşünüyorsanız size de taze/yeşil incir kullanmanızı öneriyoruz.

İncir reçeli için gerekli malzemeler

1 kilo yeşil incir
1 çay kaşığının çeyreği kadar limon tuzu
2,5 su bardağı kadar toz şeker
1 su bardağı su
1 tatlı kaşığı tereyağı
2-3 adet karanfil (isteğe bağlı)

İncir Reçeli Nasıl Yapılır?

Öncelikle incirlerin kabuklarını soyup, incirlerin büyüklüğüne göre 3 veya 4’e bölerek tencereye yerleştiriyoruz. Tencerenin yayvan olması incirleri kolay şekilde karıştırmaya yardımcı olacağından olabildiğince yayvan bir tencere kullanmaya dikkat edin. Şekerin tamamını tencerenin içinde incirlerin üzeri boş kalmayacak şekilde döküyoruz. Daha sonra, şekerin daha kolay erimesi için 1 bardak suyu şekerlerin üzerine ilave ediyoruz. Karanfili isteğe bağlı olarak kullanmak isterseniz bu aşamada tencerenin içine ekleyebilirsiniz. Hem koku hem de aroma açısından faydalı olacaktır.

Bu aşamadan sonra, şekerler iyice eriyinceye kadar kısık ateşte pişireceğiz. Şekerler eridikten hemen sonra tereyağını ve limon tuzunu ekleyeceğiz. 15-20 dakika kadar kısık ateşte pişirdikten sonra, incir reçeli kıvamını alacaktır. Taze tüketecekseniz soğuduktan sonra afiyetle yiyebilirsiniz. Eğer incir reçelini kış için saklamayı düşünüyorsanız, kaynar haldeyken kavanozlara doldurup ters şekilde çevirirseniz 2-3 yıl kadar bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın