Köfteli Patlıcan Bohçası Tarifi

köfteli patlıcan bohçası tarifi

[Toplam:6    Ortalama:3.7/5]
Mutfaklarımızın vazgeçilmezlerinden biri de fırın yemeklerdir. Pek çok malzemeyi bir araya getirerek fırın sayesinde eşsiz lezzetler elde etmemiz mümkündür. Fırın yemekleri lezzet olarak oldukça güzel olmasının yanı sıra kızartmaya göre daha hafiftir. Tüketildikten sonra insanları rahatsız etmeyen fırın yemeklerinden biri olan Köfteli Patlıcan Bohçası tarifi her yaş grubunun beğenisini kazanmış bir yemektir. Yemeğimizin tarifine ise şöyledir:

Malzemeler:
4 adet uzun boylu patlıcan
400 gr kıyma
1 adet soğan
2 diş sarımsak
1 adet yumurta
1 yemek kaşığı salça
Sıvı Yağ
2 adet biber
Tuz, karabiber, pulbiber, kimyon
2 adet domates
1 tutam maydanoz
1,5-2 su bardağı sıcak su
3-4 dilim ekmek içi
Kürdan

Hazırlanışı:
Tarifimize başlarken patlıcanlar şerit şeklinde soyularak uzunlamasına kesilir. Kesilen patlıcanlar 20 dakika kadar tuzlu su içerisinde bekletilmelidir. Daha sonra patlıcanlar güzelce yıkanır ve kurumaya bırakılır. Hazırlanmış olan patlıcanlar önlü arkalı olacak şekilde hafifçe kızartılarak servis tabağına alınır. Köftesini yapmak için öncelikle sarımsak ve soğan rendelenir.

Bir kap içine alınan kıyma, soğan, sarımsak, yumurta, baharatlar ve ufalanmış olan ekmekler katılarak güzelce yoğurulur. Köftelere istenildiği gibi şekle sokularak tabağa alınır. Sonrasında biberleri kalın olarak doğrayıp sıvı yağda kızartılması sağlanır. Kızartılmış olan patlıcanlardan iki parça alınır ve artı şeklinde yerleştirilir.

İçerisine hazırlanan köftelerden bir tane konur ve patlıcanların uçları bohça şeklini alacak şekilde kapatılır. Patlıcanlar açılmayacak şekilde kürdanla tutturulur. Daha sonrasında bir kap içine salça konarak sıcak su eklenerek inceltilir ve hazırlanmış olan bohçaların üzerine gezdirilir. Önceden ısıtılmış olan 185 derecelik fırında yaklaşık 45 dakika pişirilmelidir.