Patlıcan Çanağında Kebap Tarifi

PATLICAN ÇANAĞINDA KEBAP TARİFİ

[Toplam:5    Ortalama:3.6/5]
Akşam yemekleri günün en önemli öğünlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. En özel yemeklerin hazırlandığı akşam yemekleri bayanlar için biraz zahmetlidir. Güzel sofralar kurmak adına yapılan yemekler aileyi bir araya getirmektedir. Yapımı kolay olan Patlıcan Çanağında Kebap tarifi hem görüntü hem de lezzet olarak insanların beğenisini kazanmayı başarmıştır. Bu lezzetli yemeğin tarifi ise şöyledir:

Malzemeler:
5-6 adet kase büyüklüğünde top patlıcan
1 kilo küçük kuşbaşı et ya da satır kıyması
2 havuç
1 küçük kabak
4 orta -iri küp küp doğranmış soğan
2 diş sarımsak
1 kase iri doğranmış mantar
Rendelenmiş kaşar peyniri
2 yemek kaşığı sulandırılmış salça

Hazırlanışı:
Tarifimize başlamadan önce soğan ve sarımsaklar küp küp doğrayarak hazırlama işlemi yapılır. Daha sonrasında ise havuçlar rendelenerek bir kap içerisine alınır. Kabaklarında rendelenmesi sağlanır. Mantarları ise isteğe göre doğranarak bir kaba alınması sağlanır. Tavaya az bir sıvı yağ alınarak soğan ve sarımsakların pembeleşinceye kadar kavrulur. Üzerine rendelenen havuçlar eklenerek birkaç dakika kavrulur.

Daha sonrasında kabak ve mantar eklenerek kavurma işlemi devam edilir. Su ile açılmış olan salça kavrulan harca eklenir ve pişirilmeye devam edilir. Orta ateşte pişe harca son olarak baharatları da katılır ve suyunu çekene kadar ağzı kapalı bir şekilde pişirilir. Ortası oyulmuş olan patlıcanlarımızı alarak iç ve dış kısımlarının güzelce yağlanması sağlanır.

Patlıcanların içine pişirilen harç eklenerek tepsimize yerleştiriyoruz. Isıtılmış olan 180 derecelik fırında patlıcanları pişiriyoruz. Fırından çıkarmaya yakın üzerine rendelenen kaşar peynirini de ekleyerek kaşarın erimesi ve kızarması beklenir.

Afiyet olsun.